napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Cholesterol a vše kolem něj

Cholesterol je látka, která si u lidí vysloužila špatnou reputaci. Není se čemu divit, protože jeho vysoké hodnoty jsou zodpovědné za srdeční choroby. Na druhou stranu v našem těle plní řadu důležitých úkolů. V dnešním článku se podíváme na zoubek cholesterolu a pomůžeme Vám udělat si na něj vlastní názor.

Prvně si cholesterol představíme, abychom vůbec věděli, co se pod tímto názvem ukrývá. Řadíme jej mezi tuky – konkrétně do skupiny sterolů. Jeho konzistenci bychom mohli přirovnat k vosku, ze kterého jsou tvořeny svíčky. V těle člověka i živočichů se cholesterol nachází v každé buňce. Mezi jeho funkce patří vytváření a udržování buněčných membrán. Je také nezbytný pro syntézu řady důležitých hormonů (testosteron, progesteron, estrogen, kortizol). Játra potřebují cholesterol k vytváření žluči (tekutina sloužící ke zpracovávání a trávení tuků). Nervové buňky jej využívají pro svou izolaci a spolu se sluncem vytvářejí vitamín D. Produkce cholesterolu v játrech je řízená jeho příjmem v potravě. Pokud jej nebudeme přijímat, tělo si ho dokáže vyrobit samo. Pro nesportovce je doporučeno konzumovat zhruba 300 mg cholesterolu denně. V potravě ho najdeme na příklad ve vejcích (žloutek), uzeninách, vnitřnostech a tučných mléčných výrobcích.

LDL vs. HDL

Pokud se cholesterolu podíváme ještě o trošku víc pod slupku, dojdeme k rozdělení na „zlý“ LDL (lipoprotein s nízkou hustotou) a „hodný“ HDL (lipoprotein s vysokou hustotou). Proč se rozdělují na zlý a hodný si hned řekneme. Nebezpečnost LDL cholesterolu spočívá v usazování na stěnách arterií v případě jeho nadbytku. Usazováním se snižuje vnitřní průměr cév (ateroskleróza). Pokud se v krevním řečišti objeví sraženina (trombus), usazenina ji nenechá projít, céva se zablokuje a dochází k trombóze. Pokud se trombus včas neodstraní, může dojít k infarktu nebo mrtvici. HDL v těle pomáhá k návratu cholesterolu zpět do jater a tím snižuje riziko jeho usazení na stěnách cév. V játrech dochází k rozkladu cholesterolu na další metabolity. Hladina HDL by v krvi měla být co nejvyšší. Dokazuje, jak je naše tělo schopno se zbavovat cholesterolu.

 

Prevence vysoké hladiny cholesterolu

I když nebezpečnost usazování cholesterolu, resp. jeho „zlé“ složky, zní strašidelně, dobrou zprávou je, že s tím můžeme něco dělat. Změnou životního stylu můžeme efektivně dosáhnout nižších hladin cholesterolu v krvi. Tyto změny budou markantní hlavně pro ty z nás, kteří ještě nemají zajetý zdravý životní styl a většinu svého dne prosedí, ať už kvůli práci či z jiného důvodu. Fyzická aktivita alespoň 30 min denně dokáže posílit hladinu HDL v krvi. Tyto aktivity řadíme mezi kardiovaskulární cvičení, více známé pod pojmem kardio. Mezi ně patří ježdění na kole, bruslení, běh, (rychlo)chůze, plavání, tancování apod. Podíl vlákniny ve stravě může taktéž příznivě ovlivňovat hladinu cholesterolu. Například můžeme zkusit zaměnit bílé pečivo a těstoviny za jejich celozrnnou variantu. Upřednostňováním zdravých tuků předejdeme zvyšování hladiny LDL. Takové tuky se nacházejí např. v olivovém oleji, avokádu nebo v ořeších. Když už zmiňujeme jídlo, měli bychom také zmínit, kterým potravinám se vyhnout. Mezi takové na příklad patří tučné červené maso, uzeniny nebo palmový olej.

Závěr

Jak jsme se mohli (i z dalších našich článků) přesvědčit, zdravý životní styl nám přináší samá pozitiva. Tentokrát jsme zjistili, že cholesterol je opravdu důležitý. Bez něj by nemohly existovat buňky našeho těla. Pokud se budeme denně hýbat, vybírat kvalitní tuky a omezíme kouření a alkohol, tak se nemusíme žádných kardiovaskulárních nemocí obávat. Také už víme, že se cholesterolu vyhýbat nemusíme, protože si ho organismus i tak vyrobí.


Poslední změna: 27.04.2021 - 10:59 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Milan IT technik
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit
Lýdie důchodce
Zobrazit
Karel Podnikatel
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna