napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Cukr, med nebo čekankový sirup? Po jakém sladidle sáhnout?

Každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl, hledá vhodnou alternativu slazení. Toho samozřejmě využívají i výrobci různých zero sirupů a rádoby „zdravých“ náhražek obyčejného cukru. V dnešním článku si společně projdeme nejpoužívanější druhy sladidel, vyvrátíme si o nich pár mýtů a dáme tip, po kterém sáhnout.

Než se pustíme do samotného výčtu sladidel, je důležité, ujasnit si jednu věc. Obyčejný bílý cukr není nic, čeho bychom se museli obávat. Není to potravina, která by způsobovala tloustnutí. Vždy záleží na množství čehokoliv, co sníme. Pokud budeme denně jíst více, než je náš udržovací příjem (tedy budeme v kalorickém nadbytku), pak teprve přibereme. V takovém případě, s obrovskou nadsázkou řečeno, nesejde na tom, zda se od rána do večera přejídáme fastfoodem, nebo máme pestrý a vyvážený jídelníček (samozřejmě se jedná jen o hubnutí a přibírání, nikoliv o to, co nám dané potraviny přináší z výživového hlediska). My však ale víme, že na tom sejde a vyvážený jídelníček je to pravé! Nyní se podíváme na slibovaný seznam sladidel.

Bílý a třtinový cukr

Cukr je přírodní sladidlo, které se vyrábí z cukrové řepy. V obchodech jej můžeme najít jako klasický bílý cukr nebo nahnědlý, který je obarvený karamelem nebo melasou. Třtinový cukr se vyrábí z cukrové třtiny a od bílého cukru se liší jen svou karamelovou chutí. Z výživového hlediska pro nás ani jeden druh nemá žádné benefity.

Med

Ačkoliv med oproti klasickému cukru obsahuje navíc vitamíny a minerální látky, jeho zastoupení v našem jídelníčku by mělo být taktéž výjimečné. Med není vhodné zahřívat ve vodní lázni ani v mikrovlnné troubě, protože tak přichází o většinu svých užitečných látek.

Javorový sirup

Tohle přírodní sladilo se na první pohled může zdát jako zdravá varianta slazení, ale nenechme se zmást. Javorový sirup sice obsahuje velké množství minerálních látek (draslík, vápník, mangan a zinek) a vitamínů, ale jedná se pouze o vodu se sacharózou, čímž se velmi podobá obyčejnému cukru.

Agávový sirup

Agávový sirup obsahuje velké množství koncentrované fruktózy, která v nadměrném množství zatěžuje játra a velmi rychle se mění na tuk, který si naše tělo ukládá. Samozřejmě se jedná o dlouhodobější proces, z jedné dávky sirupu nikdo neztloustne (což platí u každé potraviny).

Datlový sirup

Tento sirup obsahuje pouze sušené datle a vodu, což v nás může opět evokovat něco zdravého. Určitě nikoho už nepřekvapí, že opak je pravdou. Ačkoliv se v něm nevyskytuje žádný přidaný cukr, jeho vysoký glykemický index dokáže pěkně pohnout s hladinou cukru v krvi.

Stévie

Stévie je přírodní sladidlo, které se získává z rostliny stévie sladké. Má typickou hořkou chuť, nízkou kalorickou hodnotu a sladivost 300x větší než obyčejný cukr. V obchodě ji nejčastěji najdeme ve formě kapiček, které můžeme použít jak do pečení, tak ke slazení nápojů.

Xylitol

Jinak taky „březový cukr“ je sladidlo přírodního původu. Svým vzhledem a chutí je velmi podobný obyčejnému cukru, avšak má pouze 2/3 kalorií. Sice neobsahuje žádné minerální látky ani vitamíny, ale ze všech výše uvedených zástupců je spolu s čekankovým sirupem nejlepší variantou. Jeho jedinou nevýhodou jsou projímavé účinky při vyšších dávkách.

Čekankový sirup

Získává se z kořene čekanky. V porovnání s ostatními sladidly obsahuje mnohem méně cukru a také má velmi nízkou kalorickou hodnotu. Díky vysoké sladivosti jej stačí menší množství než například medu. Čekankový sirup se také pyšní velkým množstvím rozpustné vlákniny. Stejně jako u xylitolu bychom to ani s tímto sirupem neměli přehánět. Velké množství nám může způsobit zažívací problémy.

 


Poslední změna: 05.09.2021 - 20:04 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Lýdie důchodce
Zobrazit
Karel Podnikatel
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit
Milan IT technik
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna