napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Jak do jídelníčku zakomponovat víc zeleniny?

Už od dětství nám každý vtloukával do hlavy, že ovoce a zelenina je základ zdravé stravy. V dnešním článku se budeme věnovat hlavně zelenině, která je pro nás zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Spousta lidí ji však vynechává kvůli chuti, a proto si ukážeme pár tipů, jak zvýšit její příjem a zároveň se nepřipravit o potěšení z jídla.

Vláknina

Na úvod si řekneme, proč bychom konzumaci zeleniny neměli zanedbávat. Zelenina obsahuje velké množství vlákniny, která je důležitá pro správné trávení. Vláknina změkčuje stolici, čímž napomáhá vyprazdňování, a zároveň působí jako „očistný kartáč“ v našich střevech. Můžeme ji rozdělit na rozpustnou, která zajistí, že jsme déle sytí a nerozpustnou, jenž je právě tím pomyslným kartáčem. Kromě zeleniny jsou zdrojem vlákniny luštěniny, semínka, ořechy, ovoce a celozrnné výrobky. Denně bychom mněli přijmout zhruba 30 gramů vlákniny.

Jak tedy jíst více zeleniny?

Smoothie

Smoothie je nápoj, který se připravuje rozmixováním oblíbených ingredienci (ovoce, zelenina) s vodou, mlékem nebo třeba s kefírem. Na internetu se dá najít spoustu receptů, podle kterých si smoothie můžeme připravit. Je důležité mít na paměti, že nás ovoce a zelenina rozmixované s vodou nezasytí na dlouhou dobu, a proto je fajn, přidat do smoothie i odměrku proteinu.

Možná jste se někde setkali s tím, že se konzumace smoothie spojuje s detoxikací. Jedná se o naprostý nesmysl, protože jednak nám žádný zázračný nápoj detoxikaci organismu nezajistí a jednak není žádný důvod, proč bychom ji potřebovali. Náš organismus se denně čistí sám pomocí ledvin, jater a střev.

Cuketová ovesná kaše

V podstatě se jedná o klasickou ovesnou kaši, která přidáním cukety nabyde na objemu a bude mít více vlákniny. Tato kaše se hodí do redukční diety, kdy logicky jíme méně a máme větší hlad. Opět se dá na internetu najít spoustu receptů, jak takovou kaši připravit.

Zeleninové přílohy

Nepochybně ani vás neminul trend zeleninových „nudlí“. Pokud by někdo přece jen nevěděl, o co se jedná – cuketu, špagetovou dýni, batáty nebo mrkev pomocí spirálového kráječe nastrouháte na nudle, které můžete použít jako přílohu k jakékoliv omáčce. Opět se jedná o pokrm, který uvítají hlavně dietáři.

Dalším způsobem, jak zakomponovat zeleninu do jídelníčku je květáková rýže. V některých obchodech ji najdete už připravenou a zmraženou. Domácí květáková rýže se připraví nasekáním květáku na směs, která se podobá kuskusu. Nejjednodušší příprava je pomocí elektrického sekáčku, ale lze to i pomocí obyčejného struhadla. Takto nastrouhaný květák se osmaží na pánvi a podává se jako klasická rýže.

Děláte klasickou bramborovou kaši? Zkuste část brambor nahradit dýní nebo mrkví.

Pokrmy připravené ze zeleniny

Jako příklad takového sladkého pokrmu jsou například brownies z červené řepy, brownies z batátů nebo cuketový perník. V případě těch slaných jsou výborné lasagne, kde se těstoviny nahradí cuketou, lilkem nebo dýní. Dále se nabízejí například špenátové palačinky nebo cuketové placky. Zkuste pátrat na internetu, určitě najdete něco, co vám padne do oka.


Poslední změna: 19.03.2022 - 01:00 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Karel Podnikatel
Zobrazit
Milan IT technik
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit
Lýdie důchodce
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna