napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Jak je na tom alkohol z pohledu fitness?

Přes týden držíte stravu, dřete v posilovně, výsledky se stále nedostavují a vy nevíte, kde děláte chybu? Velmi častým kamenem úrazu bývají víkendové párty nebo posezení u piva s kamarády častěji, než je zdrávo. V dnešním článku si řekneme, co se děje s alkoholem v našem těle a proč bychom jej neměli pít tak často.

Co se děje s alkoholem v těle?

Alkohol je nedílnou součástí všech společenských událostí. Už poměrně malé množství dokáže navodit příjemný stav těla a mysli, díky zvýšené produkci dopaminu (hormonu štěstí). Pokud to ale s pitím přeženeme, můžeme sklouznout až k depresi a agresivitě. Každý organismus alkohol zpracovává jiným způsobem, důležitými aspekty jsou váha a pohlaví jedince. Ethanol je pro lidské tělo cizorodá látka, které se organismus zbavuje játry, svaly a ledvinami. Je odbouráván díky detoxikačnímu enzymu, který alkohol mění na acetaldehyd a následně na kyselinu octovou, jenž je vyloučena z těla. Acetaldehyd má na svědomí kocovinu, se kterou souvisí dehydratace, narušení vnitřní acidobazické rovnováhy a ztráta minerálních látek. Velké množství alkoholu také může snížit produkci testosteronu. Abychom se na alkohol nedívali jen z té negativní stránky, máme tady jednu příjemnou informaci pro milovníky piva a červeného vína. Tyto dva druhy alkoholu jsou nejméně škodlivé. Některé studie ukazují, že malé množství alkoholu může snížit hladinu cholesterolu.

Energetická hodnota vybraných druhů alkoholu

Kromě náročného zpracování alkoholu v těle (a samozřejmě taky kromě nepříjemné kocoviny) má alkohol i další háček. Jak jsme psali v úvodu, tak jeho častá konzumace může být kamenem úrazu, například při snaze o zhubnutí. Důvodem je poměrně vysoká kalorická hodnota, která dokáže s denním příjmem pěkně zatočit. Uvedeme si pár příkladů pro lepší pochopení. Kalorické hodnoty jsou u každého druhu alkoholu pouze orientační, vždy bude záležet na druhu.

Pivo

Prvním zástupcem je pivo, u kterého se kalorická hodnota na jeden půllitr pohybuje v rozmezí 650-950 kJ. Pokud při večerním posezení s kamarády padnou tři piva, dohromady vypijeme 1950-2850 kJ (bude záležet na druhu piva). Vůbec se nejedná o malá čísla, klidně si pod tím můžeme představit velký hlavní chod.

Názornou ukázkou může být třeba Tomáš, jehož redukční příjem činí 9200 kJ. Tomáš přes týden maká ve fitku, pečlivě dodržuje jídelníček a každý víkend si rád zajde na čtyři piva do hospody. Jeho kalorický příjem by v součtu všech 7 dní v týdnu měl být 64400 kJ, aby hubl podle plánu (tedy byl v kalorickém deficitu). Pokud k jeho příjmu za týden přičteme ta čtyři piva výsledkem bude 68200 kJ, což je o 3800 kJ více. V konečném důsledku už se tedy nejedná o kalorický deficit a Tomáš by se měl zaměřit na dodržování stravy i přes víkend, aby dosáhl svých cílů.

Víno

Stejně jako u piva bude i u vína záležet na druhu. Energetická hodnota bílého vína se pohybuje okolo 527 kJ na dvě deci, u červeného to je 677 kJ. Hodnoty jsou poměrně nižší než u piva, ale žádná sláva to také není. Jestliže při klábosení s kamarádkou padnou dvě lahve červeného vína (750 ml), kalorická hodnota dosáhne zhruba 3138 kJ, pod čímž si opět můžeme představit hlavní jídlo.

Takhle bychom mohli klidně pokračovat se všemi druhy alkoholu. Věříme, že pointa je všem jasná. Samozřejmě není nic špatného na tom, vypít pár skleniček oblíbeného drinku na oslavě, nebo jít na pivo s kamarádem. Obzvlášť pokud nejsme vrcholoví sportovci a nepřipravujeme se na závody ve fitness. Cílem tohoto článku je ukázat, že problém může být i tam, kde bychom jej nečekali.


Poslední změna: 30.11.2021 - 13:37 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Lýdie důchodce
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit
Karel Podnikatel
Zobrazit
Milan IT technik
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna