napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Jak podpořit imunitu?

S nastávající zimou přichází i období nemocí, které je pro každého z nás velmi nepříjemné. Nejjednodušším způsobem, jak zabránit tomu, aby nás skolil nějaký vir či bakterie, je posílení imunity. V dnešním článku si řekneme, co náš imunitní systém oslabuje a jak jej můžeme podpořit.

Co je imunita a proč je pro nás důležitá?

Na úvod je důležité vědět, co pro nás vlastně imunita znamená a proč bychom ji měli podporovat. Imunitní systém chrání náš organismus před bakteriemi, viry a dalšími patogeny. Zároveň dokáže odstranit i naše vlastní buňky, které jsou mrtvé nebo vadné. Mistry ve vyhledávání patogenů jsou bílé krvinky, které kolují v našich cévách a po setkání s patogenem produkují protilátky. Imunitu můžeme negativně ovlivnit špatným životním stylem. K oslabení dochází při pravidelném kouření a pití alkoholu či nadměrném užívání léků. Dále jejímu oslabení přispívá nedostatek pohybu, nezdravá strava, nedostatek spánku a stres. Pokud se tedy zbavíme špatných návyků a vybudujeme nějaké nové, získáme základ, na kterém můžeme dále stavět.

Vhodné doplňky stravy

Pro správné fungování imunity je klíčový vitamín C, který je nejvhodnější kombinovat se zinkem a selenem. O selenu jsme si více řekli ve článku na téma ořechy. Jedná se o antioxidant, který se hojně vyskytuje v para ořeších. Jeho nedostatek se projevuje padáním vlasů, třepením nehtů a náchylností ke kardiovaskulárním a nádorovým onemocněním. Kromě vitamínu C nesmíme zapomínat i na vitamín A, který také působí jako antioxidant a vitamín D, jenž je potřeba doplňovat v měsících se sníženým pobytem na slunci. Tedy právě v zimě.

Otužování

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak vybudovat silnou obranyschopnost organismu, je otužování. Během něj dochází ke zvýšení hladiny bílých krvinek, které bojují proti virům, bakteriím a jiným patogenům, jak jsme si řekli v úvodu. S otužováním je potřeba začít postupně. Nejlepší možností, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé je ranní ledová sprcha, která probudí lépe než dvojitý shot espressa. Samozřejmě je důležité zohlednit věk a zdravotní stav každého, kdo hodlá podstoupit tento adrenalinový zážitek. Stejně jako každý nový návyk i otužování vyžaduje pravidelnost a trpělivost.

Superpotraviny

Superpotraviny jsme si rozebrali v jiném článku, takže si o nich řekneme jen pár stručných informací. Jedná se o takové potraviny, které obsahují spoustu prospěšných látek pro náš organismus. Můžeme sem zařadit například semínka, ořechy, ovoce, zeleninu, nepražené kakaové boby nebo luštěniny. Stejně jako i u ostatních potravin, je potřeba nezapomínat na pestrost. Pro posílení imunity bychom ze skupiny superpotravin vypíchli zejména zázvor a česnek.

Zdravá střeva

Ve střevech se nachází zhruba tři čtvrtiny imunitních buněk. To je důvod, proč i zdravá strava hraje při podpoře imunity velkou roli. Díky vhodně zvoleným potravinám si udržujeme zdravou střevní mikroflóru, kterou tvoří bakterie. Jejich činnost můžeme podpořit buď prebiotiky nebo konzumací fermentovaných potravin, jako je kefír, jogurt, kysané zelí nebo kimchi.

Spánek

V neposlední řadě je důležité zmínit spánek, který spousta z nás zanedbává. Optimální doba spánku se pohybuje mezi 7-9 hodinami. Jeho kvalitu můžeme zlepšit chladnější teplotou v pokoji, eliminací modrého světla, spánkovou rutinou nebo třeba suplementy.


Poslední změna: 16.10.2021 - 09:27 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Karel Podnikatel
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit
Milan IT technik
Zobrazit
Lýdie důchodce
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna