napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Jak podpořit trávení

Problémy s trávením určitě zažil každý z nás. Pokud se jedná o něco krátkodobého, většinou je to způsobené stresem či například virózou a nejedná se o nic vážného. Na podporu trávení bychom se měli zaměřit hlavně v případě, kdy nás určité problémy trápí dlouhodobě.

Proč je správné trávení tak důležité?

Správná funkce trávicího systému je nezbytná pro zdraví celého organismu. Střeva jsou osídlena mikroorganismy, které se podílejí na trávení, podporují imunitní systém, a především komunikují s mozkem, čímž ovlivňují naši náladu a psychické funkce. Tato komunikace probíhá přes takzvanou osu střevo-mozek, která je obousměrná. To znamená, že pokud se mikrobiom naruší, nebudeme se cítit psychicky v pohodě a naopak – pokud budeme ve stresu, naše tělo nám to dá najevo trávicími potížemi (průjem, nafouklé břicho, zácpa). Střevní mikrobiom narušuje užívání antibiotik, nezdravá strava, kouření, stres a některé léky.

Jak trávení podpořit?

Selský rozum už nám napovídá, že na prvním místě bude omezení až úplné vyřazení „škodlivin“, které narušují střevní mikrobiom. To jsme shrnuli v předchozím odstavci – omezit průmyslově zpracované potraviny, stres, kouření, nadměrné užívání antibiotik a jiných léků. Pokud máme tuto oblast vyřešenou, můžeme se vrhnout na pár dalších tipů, které nám s trávením mohou pomoci.

Dostatek tekutin

Pitný režim je pro správné trávení klíčový. Nízký příjem tekutin je často příčinou zácpy, která je velmi nepříjemná. Pokud tápete v tom, kolik toho denně vypít, mrkněte na náš článek na téma pitný režim, který najdete na blogu.

Pohyb

Fyzická aktivita stimuluje střevní peristaltiku a činnost trávicího systému. Z toho vyplívá, že pohyb je pro správné trávení taktéž podstatný. Zkuste si najít čas na krátkou procházku párkrát za den a uvidíte, že trávení bude mnohem lepší.

Podpora mikorbiomu

Funkci střevního mikorbiomu můžeme podpořit fermentovanými potravinami, jako je například kefírové mléko, kysané zelí, tempeh nebo kimchi. Další možnou variantou jsou probiotika, u kterých je důležitá především kvalita.

Vláknina

Vláknina se dělí na dva typy. Prvním typem je rozpustná vláknina, která tvoří živnou půdu pro střevní bakterie. Nejvíce jí obsahují ořechy, semínka, oves, brambory, luštěniny a některé typy ovoce a zeleniny. Tento druh vlákniny navozuje pocit sytosti a změkčuje stolici, čímž napomáhá při zácpě. Druhým typem je vláknina nerozpustná, která se nachází především ve slupkách ovoce, v celozrnném pečivu a v rýži. Napomáhá odvádění odpadních látek z těla ven. U vlákniny je důležité dbát na její příjem. Nemělo by jí být málo, ale ani příliš moc. Doporučená denní dávka vlákniny je 30 g.


Poslední změna: 11.03.2022 - 13:36 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Milan IT technik
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit
Lýdie důchodce
Zobrazit
Karel Podnikatel
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna