napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Je rýže nejoblíbenější příloha?

Nejoblíbenější přílohou ke každému jídlu ve světě fitness je bezpodmínečně rýže. Snad každý má kamaráda nebo kolegu, který pravidelně nosí v krabičce „kuřecí s rýží“. Rozdíly mezi jednotlivými druhy, způsoby přípravy a mnoho dalších zajímavostí o rýži se dočtete ve dnešním článku.

Jeden z nejlepších a nejkvalitnějších zdrojů komplexních sacharidů je rýže. Podle statistik patří také mezi nejvíc konzumované potraviny na celém světě. Jednoletá bylina produkuje ve své výšce od 0,5 do 2 m tzv. obilky. Ty si můžeme představit jako jakýsi výživný plášť rýže. Obilky jsou zdrojem sacharidů, bílkovin, tuků, minerálních látek, vlákniny a některých vitamínů. Naproti tomu rýže neobsahuje lepek ani cholesterol a patří tak mezi nejméně alergenní potraviny. Dále obsahuje příznivé množství draslíku a sodíku. Díky malému množství tuků je lehce a rychle stravitelná.

Dělení podle zpracování

Po sběru se rýže zpracovává a odstraňují se obilky a klíčky. Tím samozřejmě dojde i k odstranění některých minerálů, vlákniny apod. Podle stupně omletí dělíme rýži na neloupanou, pololoupanou a loupanou. Pololoupanou rýži známe pod označením rýže natural neboli celozrnná. Rýže loupaná je zcela zbavena povrchových vrstev a je označována jako rýže bílá (rafinovaná). I když se nejedná jednoznačně o omletí, můžeme do této klasifikace zařadit i rýži parboiled. Tento proces spočívá v působení horké vody nebo páry pod tlakem na neloupanou obilku, usušení a následné omletí. Minerální látky a vitamíny tímto procesem pronikají z vnějších vrstev do zrn rýže, poté na povrchu zatvrdnou a dojde ke zpevnění. Parboiled rýže díky tomu tolik nelepí a zároveň si zachová nutričně hodnotné látky, které se jinak ztratí.

Tvary a druhy rýže

Obilovinu dělíme také podle tvaru na rýži dlouhozrnnou, střednězrnnou a kulatozrnnou. S tvarem se do jisté míry mění i vlastnosti a použitelnost. Krátká a kulatá zrna se více rozvářejí a jsou lepivější. Dlouhá zrna naopak lépe drží svůj tvar a obsahují méně vody. Existuje mnoho druhů a odrůd rýže z nichž je u nás nejznámější basmati a jasmínová rýže. Díky dlouhým a úzkým zrnům je basmati rýže málo lepivá a také potřebuje kratší čas varu. Tím, že tolik nelepí, je vhodnější pro přílohy. Tento druh má také výbornou chuť. Jasmínová rýže má charakteristickou chuť a vůni po jasmínu. Po uvaření více lepí a je proto vhodnější pro přípravu sushi a rizot. Vhodné ke konzumaci jsou oba druhy, záleží jen na našem apetitu.

Vařit, nebo dusit?

Poslední otázkou může být, jak rýži správně připravit? Existují dvě nejpoužívanější tepelné přípravy rýže, a to vaření a dušení. Pro vaření je nejvhodnější dlouhozrnná rýže, která se v objemu 1,5 – 2 l vaří 15 až 20 minut. Scezením rýže dojde ke ztrátě části vitamínů a minerálních látek. Tím nechceme naznačit, že tento způsob přípravy je nevhodný. Jen je dobré vaření střídat s dušením. Dušení provedeme tak, že do hrnce vložíme rýži a vodu v poměru 1:1. Na mírném ohni dusíme zhruba 20 minut, nemícháme. Konec poznáme tak, že se veškerá voda vyvaří. Jelikož nesléváme, tak se tímto procesem přípravy zachovají vitamíny a minerální látky v rýži. Pokud doma vlastníme elektrický hrnec na rýži (rýžovar), tak dušení probíhá značně rychleji.


Poslední změna: 04.02.2021 - 01:00 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Karel Podnikatel
Zobrazit
Milan IT technik
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit
Lýdie důchodce
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna