napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Káva a její dopad na tělo

Pro mnohé z nás je káva nápoj, bez kterého nevylezeme z postele a nezačneme den. Probouzí nás, udržuje v chodu a seznamuje s jinými lidmi. Co ale dělá s naším tělem? Společně si ve dnešním článku kávu představíme a dozvíme se, jak to s ní doopravdy je.

Káva je nápoj, který lidstvo zná už od nepaměti. Konkrétně si ji všiml etiopský pastýř, jehož kozy měly po konzumaci kávových zrn mnohem více energie. Nyní kávu konzumuje 80 % populace naší planety. Mnozí z nás si bez ní neumějí představit ráno, máme ji spojenou s probouzením, odpočinkem, prací, a dokonce bývá častou záminkou pro seznámení. Kofein obsažený v kávě se v našem těle vstřebá a putuje skrz krevní řečiště směrem k mozku a centrální nervové soustavě, kde je stimuluje.

Cesta skrz organismus

Jakmile vypijeme šálek kávy, kofein v ní obsažený se adsorbuje skrz střevo do krevního oběhu. Zde molekuly kofeinu putují do jater, kde jsou „aktivovány“ a následně mohou být opět odneseny krevním řečištěm. Hlavním úkolem molekul kofeinu v mozku je blokace neurotransmiteru adenosinu, jehož funkcí je uvolňovat mozek a nás dělat unaveným. Tím, že kofein zablokuje tento neurotransmiter nás zbaví únavy. Dále dochází ke většímu vyplavování adrenalinu a zvýšení mozkové aktivity. My se pak cítíme bdělí, ostražití a soustředění. Toto ocení i sportovci, kterým jde o nárazový výkon. Existují studie, které přišly se závěrem, že pravidelná konzumace kávy snižuje až o 45 % riziko sebevražd a o 13 % vznik depresí. K těmto účinkům nedochází lusknutím prstů. Kofeinu trvá zhruba 20 minut, než dorazí do řečiště a kolem jedné hodiny, než začne plně fungovat.

Světlé a tmavé stránky

Mimo ovlivňování našeho chodu a nálady, má káva nemalé účinky na naše zdraví. Pravidelná konzumace snižuje riziko mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba o 28 až 60 %. Taktéž nemá podíl na vzniku srdečních onemocnění. Může hrát roli v prevenci proti různým typům rakovin (např. prostaty, kůže). Dokonce i bezkofeinová káva snižuje riziko vzniku diabetu druhého typu. A ti z nás, kteří se snaží zhubnout, ocení nakopnutí metabolismu. Mimo kofein káva obsahuje další tělu prospěšné látky. Na druhou stranu kofein může za zvýšení krevního tlaku. Může způsobit bolest hlavy a migrény, úzkost, neklid, třes, nepravidelný srdeční rytmus a problémy se spánkem. Kávě by se měly vyhýbat těhotné ženy. Jako u všeho, co přijímáme do našeho těla platí, že záleží na množství. Zachovejme si tedy selský rozum a s kávou to nepřehánějme.


Poslední změna: 12.06.2021 - 17:59 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Lýdie důchodce
Zobrazit
Karel Podnikatel
Zobrazit
Milan IT technik
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna