napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Který tuk je nevhodnější na smažení?

Smažené jídlo sice nepatří do zdravého jídelníčku, ale to neznamená, že se automaticky vylučují i veškeré tuky a musíme jíst rybu připravenou na páře a kuřecí maso na vodě. V dnešním článku si řekneme pár základních informací o rostlinných a živočišných tucích, jejich dělení a využití při smažení v kuchyni.

Tuky v jídelníčku

Tuky spadají spolu s bílkovinami a sacharidy do skupiny makroživin, které tvoří každé jídlo, co sníme. Na internetu koluje spoustu mýtů o škodlivosti tuků, což je často příčinou toho, že mnoho lidí tuk konzumuje jen v minimálním množství, anebo jej z jídelníčku vyřadí úplně. Na prvním místě je důležité si uvědomit, že tuk, který sníme není ten, co by se nám ukládal kolem pasu. Tuky pro naše tělo představují zdroj energie a jsou nezbytné pro správnou funkci hormonální soustavy. Také umožňují vstřebávání vitamínů A, D, E, a K a především – jsou nositeli chuti, což je důvodem, proč se nám smaženého jídla tak těžko vzdává. Snad jsme si v předchozích řádcích dostatečně vysvětlili, že nemusíme konzumovat maso připravené na vodě či páře, ale můžeme při vaření s čistým svědomím použít i nějaký ten tuk.

Základní rozdělení olejů

Oleje můžeme rozdělit do dvou skupin. Do té první patří rafinované oleje, které se hodí do teplé kuchyně. Tyto oleje se při výrobě vystavují vysokým teplotám, čímž ztrácejí některé živiny. Především se zbavují látek, které by se mohly při smažení přepalovat. Naopak nerafinované oleje při výrobě vysokým teplotám nepodléhají, a proto jsou vhodné do kuchyně studené. Obsahují velké množství minerálů, vitamínů a antioxidantů. Mezi těmito oleji rozdíl poznáme jednak na vzhledu a jednak především na ceně. Rafinované oleje jsou světlejší a mnohem levnější než nerafinované.

Po kterém oleji tedy sáhnout?

Řepkový olej

Jako nejvhodnější varianta se nabízí řepkový olej, který byl dlouhou dobu na seznamu olejů s červeným vykřičníkem. Jeho škodlivé účinky na zdraví jsou dodnes velmi diskutabilní, ale podle nejnovějších studií se nejedná o potravinu, které bychom vyhýbat. Stejně jako u výběru všech ostatních potravin, nesmíme zapomínat na pestrost. To v praxi znamená, že řepkový olej nebude hlavním a jediným zdrojem tuků v našem jídelníčku, ale budeme dávat důraz na variabilitu. Z výživového hlediska má řepkový olej nejnižší obsah nasycených mastných kyselin a je bohatý na omega 3 mastné kyseliny.

Sádlo

Sádlo se spolu s řepkovým olejem dělí o první příčku. Tento tuk je velmi oblíbený u starších generací, které na něj nedají dopustit. V dnešní době se snažíme hledat nejzdravější potraviny a přehlížíme ty osvědčené, které tady dávno jsou. Vepřové sádlo se nepřepaluje při vysokých teplotách a jeho velkou výhodou je nízká cena. Někdo by mohl odporovat, že se svým vysokým obsahem nasycených mastných kyselin se do zdravého jídelníčku nehodí. I tady je důležité myslet na to, že vždy záleží na množství a nic ve velké míře není zdravé.

Kokosový olej a máslo

Tyto dva tuky je se skvěle hodí na pečení, a proto jsme je zařadili do jedné kategorie. Máslo se používá spíše ve starších receptech, které dělaly naše babičky. Každému se po přečtení předchozí věty určitě vybaví tradiční třená bábovka. Na másle není vhodné smažit, protože velmi rychle dochází k jeho přepálení. V posledních letech se stalo trendem ghí, což je přepuštěné máslo. Přepuštěním přichází o vodu a mléčnou bílkovinu a výsledkem je pouze čistý tuk, který má vyšší bod přepálení než obyčejné máslo. Jeho použití v kuchyni a zdravotní benefity se nijak zásadně neliší od výše zmíněných tuků. S kokosovým jsme na tom úplně stejně. I zde se lidé rozdělí do dvou táborů, kdy jeden bude poukazovat na jeho pozitivní účinky a druhý je bude zavrhovat kvůli obsahu nasycených mastných kyselin. Proto zde znovu připomene, že není důvod se obávat určitých druhů potravin, protože vždy záleží na množství.

Za studena lisované oleje

Do této poslední kategorie patří oleje, které se používají zejména ve studené kuchyni, například pro přípravu salátů. Při výrobě neprocházejí teplou úpravou a díky tomu si zachovávají spoustu cenných látek. Příkladem může být za studena lisovaný olivový olej, makový olej, dýňový olej, avokádový olej a spoustu dalších.

 


Poslední změna: 13.11.2021 - 18:28 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Karel Podnikatel
Zobrazit
Milan IT technik
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit
Lýdie důchodce
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna