napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Proč bychom měli dodržovat pitný režim?

Podceňovanou komponentou zdravého životního stylu je také pitný režim. Mnoho lidí si myslí, že je dostačující vypít tři kávy, nebo sklenici vody denně. Patříte mezi ně? V dnešním článku se dočtete, proč byste měli přijímat dostatek tekutin, jaké benefity vám to přinese a co se stane, když pít nebudete.

V biologii se učíme o koloběhu vody v přírodě. Podobný koloběh vody probíhá i v našem těle. Voda nás opouští mnoha způsoby v různých množstvích. Největší výdej probíhá ve formě moči (1000-1500 ml). Dále pocením, kde hodnota závisí na míře fyzické aktivity (100-1500 ml), dýcháním (300-400 ml) a stolicí (100 ml). Tekutiny přijímáme hlavně pitným režimem, měli bychom vypít zhruba 35-40 ml na kg tělesné hmotnosti za den. Tato hodnota roste se zvýšenou aktivitou, dlouhodobým pobytem na sluníčku či v nadprůměrně vytopených prostorech. Ve formě potravin přijmeme dalších 500-1000 ml (např. uvařenými těstovinami/rýží/bramborami). Nejvhodnější tekutinou je samozřejmě voda, ať už pitná kohoutková, balená či kojenecká. Nesladké čaje (ovocné, zelené, černé), slabé bylinné čaje a ředěné ovocné džusy jsou vhodné taktéž. Ne zcela vhodné jsou sycené nápoje. Mimo vysokou kalorickou hodnotu obsahují oxid uhličitý, který zpomaluje vstřebávání tekutin.

Benefity pitného režimu

Přijímání dostatku tekutin je důležité pro správnou funkci organismu. Buňky, které nevidíme, bez ní nedokážou fungovat. Pravidelný příjem tekutin nám může přinést i viditelné výhody. Jedním z hlavních je dostatek energie. Budeme se cítit svěží a plní síly. Zvýší se nám soustředěnost a zlepší paměť, jelikož nervové vzruchy taktéž potřebuji vodu. Dokonce se nám zrychlí metabolismus, což ocení zvláště ti z nás, kteří se snaží zhubnout. V neposlední řadě se zlepší naše pleť. Stane se vláčnou, hebkou, pružnou a bez vrásek.

Rizika dehydratace

Pokud v organismu poklesne množství vody, v mozku se aktivuje pocit žízně. Tento pocit je zcela subjektivní a správně bychom mu měli předcházet. To znamená pravidelně pít. Akutní nedostatek tekutin se projevuje únavou a vyčerpáním, bolestí hlavy, oschlými rty, tmavě žlutou barvou moči nebo dokonce zácpou. Vážnějšími projevy dehydratace může být otok končetin, velká bolest hlavy, zánět slepého střeva, infekce močových cest či porucha funkce ledvin. Pro zajímavost – při ještě větší ztrátě vody se zrychluje srdeční tep, zvyšuje se teplota těla a dochází ke ztrátě vědomí. Hrozí přehřátí, oběhové selhání a šok. V takovém případě je již nutno aplikovat speciální rehydratační roztok.


Poslední změna: 04.02.2021 - 01:00 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Milan IT technik
Zobrazit
Karel Podnikatel
Zobrazit
Lýdie důchodce
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna