napište nám objednavky@popapat.cz
nebo zavolejte +420 730 585 995

BlogČlánky

Výživové směry, II. část

V první části tohoto článku jsme se seznámili s nízkosacharidovým stravováním, rostlinnou stravou a IIFYM. Pokud jste předchozí článek nečetli, tak se k němu určitě vraťte, aby vám všechny informace hezky zapadly do sebe. V dnešním článku – tedy ve druhé části, se společně podíváme na zbytek výživových směrů, tak pojďme na to!

Intuitivní stravování

Tento druh stravování je nám všem nejbližší. Zapátrejte v paměti a vzpomeňte si na to, jak jste jedli ještě před tím, než jste se například snažili zhubnout a pustili se do nějaké diety. Jedli jste, když jste měli hlad, a naopak jste do sebe nic nervali, když jste se cítili sytí? Jídlo jste příliš neřešili a nelámali si hlavu s tím, jestli náhodou nemáte moc rýže k obědu? Přesně tohle je intuitivní stravování. Se snahou o „zlepšení jídelníčku“ se často stává, že se omezujeme, zakazujeme si jídlo, přejídáme se nebo třeba zajídáme smutek. Naše intuice by nám nešeptala do ucha, že si k večeři nemůžeme dát více brambor, ačkoliv ještě máme hlad, protože jsme jich už měli dost. Neřekla by, že máme sníst tabulku čokolády a kyblík zmrzliny. Pokud tomu tak je, nejedná se o intuitivní stravování. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale ve skutečnosti je to docela složité, viďte? Spoustu lidí musí k tomuto způsobu stravování ujít dlouhou cestu. Asi si říkáte, jak tedy intuitivní stravování vypadá, pokud se zároveň snažíme jíst zdravě. Pro každého pojem „zdravá strava“ znamená něco jiného, ale obecně by se dalo říct, že volíme ty nejkvalitnější potraviny. Posloucháme svoje tělo, jíme, když máme hlad a přestaneme, když jsme sytí. Tyto signály, které nám naše tělo dává, můžeme „poslouchat“ pouze v případě, kdy máme zdravý vztah k jídlu. Pokud by s intuitivním stravováním chtěl začít člověk, který má například nadváhu, podváhu nebo poruchy přijmu potravy, bylo by nejlepší vydat jiným směrem, alespoň pro začátek.

Přerušované hladovění

Přerušované hladovění může být vhodnou volbou pro každého, komu vyhovuje snídat později. Také jej často využívají jedinci, u kterých převládají především bílkoviny a tuky v jídelníčku (a tím pádem vydrží déle sytí). A co to tedy „přerušované hladovění“ znamená? Jedná se o to, že střídáme fázi jedení a fázi hladovění. Veškeré jídlo konzumujeme jen v určitém časovém okně. Mezi nejčastěji využívané metody patří metoda 16/8, což znamená, že 8 hodin jíme a 16 hladovíme. Pokud bychom tuto metodu uvedli do praxe, může to vypadat například takto – poslední jídlo dne bude v 18 hodin a první jídlo dne následujícího po 10. hodině. Mezi další metody patří také 12/12, 18/6 a 20/4. Během fáze hladovění je povoleno pít vodu, čaj, kávu a bezkalorické nápoje. Přerušované hladovění můžeme kombinovat s jakýmkoliv jiným výživovým směrem.

Závěr

Ať se rozhodnete pro jakýkoliv způsob stravování, nemělo by vás omezovat. Základem úspěchu je dlouhodobě udržitelná životospráva, která člověka neomrzí za týden. Nenahlížejte na životní styl jako na způsob, kterým se konečně zbavíte centimetrů v pase, taková cesta nikam nevede.


Poslední změna: 08.02.2022 - 10:07 Zpět
Kolik denně utratíte za jídlo?
  • Snídaně 50,-
  • Dopolední svačina 30,-
  • Oběd 120,-
  • Odpolední svačina 30,-
  • Večeře 100,-
  • Příprava jídla 30,-
  • Celkem 360,-

Ušetřete čas a energii na přípravu a peníze za nákup surovin.
Zdravé krabičky již od 259 Kč/den s dovozem ZDARMA.


Vybrané příběhy zákazníků

Karel Podnikatel
Zobrazit
Lýdie důchodce
Zobrazit
Milan IT technik
Zobrazit
Lucie Úřednice
Zobrazit

Recenze našich zákazníků

Marcela (Ostrava)
Dobrý den,
chtěla bych pochválit Vaše KRABIČKY- jste spolehliví, jídlo chutné a rozmanité. Při hubnoucím režimu, který jsem zvolila, jdou kila dolů. Nemusím se navíc starat, zda mám to či ono nakoupeno a čas strávený dříve v obchodě a přípravou jídla, mohu nyní věnovat relaxu po mé pracovní vytíženosti. Navíc vím, že jím pestrou a vyváženou stravu.
Marcela, Ostrava
Robert (Frýdek Místek)

Děkuji za dovoz krabiček, s jídlem jsem naprosto spokojený. Vyhovují mi jak porce tak možnost dovozu na kliku, nemusím tak být vždy u předání. Ze začátku jsem měl trošičku problém zvyknout si na pravidelnost, ale nyní mi to již takto naprosto vyhovuje. Doposud mi téměř vše chutnalo, takže bych rád v odběru pokračoval i v následujícím roce.

Adéla (Ostrava)

Dobrý den, abych se přiznala, krabičky jsem si objednávala s vidinou, že ne vše zdravé mi bude chutnat. Teď můžu s lehkosti říct, že mé obavy byly zbytečné. Všechny jídla od vás mi chutnají a přešly mne chutě na smažená a nezdravá jídla. Za mne určitě doporučuji.

zobrazit všechny recenze
Jídelní lístek Pátek 01.07.2022

Snídaně: Bulka špaldová, sýr, paprika a salát
Svačina 1: Zeleninový salát s jogurtem
Oběd: Svíčková na smetaně, celozrnný knedlík
Svačina 2: Šunka plněná sýrovo-žampionovou směsí
Večeře: Vepřové maso na kapustě, vařené brambory
6. jídlo: Tmavý toustový chléb s cottage

Zobrazit týden Skrýt
Jídelní lístek
Klientská zóna

Zaregistrujte se do naší klientské zóny a získejte přehled nad svými objednávkami.

Zaregistrovat se Skrýt
Klientská zóna